TDK B72207S0271K101
| Manufacturer | |
| MPN | B72207S0271K101 |
| LCSC Part # | C125493 |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 430V 1.2kA P=5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | TDK | |
| Packaging | Through Hole,P=5mm | |
| Clamping Voltage | 710V | |
| Rated Wattage | 250mW | |
| Capacitance | 110pF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 350V | |
| Energy | 21J | |
| Maximum AC Volts | 275V | |
| Varistor Voltage | 430V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Wide operating voltage range 11 … 1100 VRMS
- High surge current ratings up to 8 kA
- No derating up to 105 ℃ ambient temperature
- PSpice models
In-Stock: 11,940
11,940 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0632 | $ 0.63 |
| 100+ | $ 0.0498 | $ 4.98 |
| 300+ | $ 0.0432 | $ 12.96 |
| 1,000+ | $ 0.0381 | $ 38.10 |
| 5,000+ | $ 0.0341 | $ 170.50 |
| 10,000+ | $ 0.0321 | $ 321.00 |
Standard Packaging1000/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



