BOURNS 3314J-1-501E
| Manufacturer | |
| MPN | 3314J-1-501E |
| LCSC Part # | C123873 |
| Packaging | SMD,4.5x4.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | POT 500Ω 250mW SMD,4.5x4.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Potentiometers, Variable Resistors/Trimmer Potentiometers | |
| Manufacturer | BOURNS | |
| Packaging | SMD,4.5x4.5mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/℃ | |
| Power(Watts) | 250mW | |
| Number of Turns | 1 | |
| Resistance | 500Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 24,237
24,237 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.7729 | $ 0.77 |
| 10+ | $ 0.6579 | $ 6.58 |
| 30+ | $ 0.5996 | $ 17.99 |
| 100+ | $ 0.5429 | $ 54.29 |
| 500+ | $ 0.5088 | $ 254.40 |
| 1,000+ | $ 0.491 | $ 491.00 |
Standard Packaging500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



