MOLEX 430450400
| Manufacturer | |
| MPN | 430450400 |
| LCSC Part # | C122413 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HEADER TH R/A 4POS 3mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | MOLEX | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=3mm | |
| Reference Series | Micro-Fit(MX 3.0) | |
| Contact Material | Brass | |
| Color | Black | |
| Flame Retardant Rating | UL94V-0 | |
| Number of Rows | 2 | |
| Supplementary Features | Harpoon Contact (Plastic) | |
| Mounting Type | Right Angle | |
| Number of PINs | 4P | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Pitch | 3mm | |
| Number of PINs Per Row | 2 | |
| Contact Plating | Tin | |
| Current Rating | 8.5A | |
| X-Length of Bottom Edge on Board (Spacing Line) | 9.65mm | |
| Voltage Rating (Max) | 600V | |
| Pin Structure | 2x2P | |
| Row Spacing | 3mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 186 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 54,395
54,395 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.4234 | $ 0.42 |
| 10+ | $ 0.3381 | $ 3.38 |
| 30+ | $ 0.2946 | $ 8.84 |
| 186+ | $ 0.2576 | $ 47.91 |
| 558+ | $ 0.2479 | $ 138.33 |
| 930+ | $ 0.2415 | $ 224.60 |
Standard Packaging186/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



