FUJITSU FBR-53ND12-Y-HW-RW-F
| Manufacturer | |
| MPN | FBR-53ND12-Y-HW-RW-F |
| LCSC Part # | C1222338 |
| Packaging | Through Hole,15.7x12.3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | COMPACT HIGH POWER RELAY 1 POLE - 40A (For automotive applications) |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Power Relays | |
| Manufacturer | FUJITSU | |
| Packaging | Through Hole,15.7x12.3mm | |
| Release Time | 10ms | |
| Operate Time | 10ms | |
| Contact Resistance | 1.2mΩ | |
| Contact Rating | 40A@14VDC | |
| Contact Material | AgSnO2 | |
| Coil Type | - | |
| Coil Rated Power | 860mW | |
| Coil Voltage | 12V | |
| Contact Form | 1 Set Normally Open: 1A (SPST NO) | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Coil Resistance | 167Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 45 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 4,196
4,196 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.3786 | $ 1.38 |
| 10+ | $ 1.1287 | $ 11.29 |
| 45+ | $ 0.9916 | $ 44.62 |
| 90+ | $ 0.8368 | $ 75.31 |
| 450+ | $ 0.7675 | $ 345.38 |
| 900+ | $ 0.7369 | $ 663.21 |
Standard Packaging45/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



