Rubycon 35ZLH100MEFC6.3X11
| Manufacturer | |
| MPN | 35ZLH100MEFC6.3X11 |
| LCSC Part # | C109392 |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 100uF ±20% 35V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Rubycon | |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| Capacitance | 100uF | |
| Lifetime | 6000hrs@105℃ | |
| Ripple Current | 540mA@100kHz | |
| Pin Spacing | 2.5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 11mm | |
| Diameter | 6.3mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 10,880
10,880 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0725 | $ 0.73 |
| 100+ | $ 0.0596 | $ 5.96 |
| 300+ | $ 0.0483 | $ 14.49 |
| 1,000+ | $ 0.0428 | $ 42.80 |
| 5,000+ | $ 0.0409 | $ 204.50 |
| 10,000+ | $ 0.0396 | $ 396.00 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



