EBYTE E18-MS1-IPX
| Manufacturer | EBYTEAsian Brands |
| MPN | E18-MS1-IPX |
| LCSC Part # | C108540 |
| Packaging | SMD,20.8x14.1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4GHz ZigBee 3.0 wireless module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Development Boards, Kits, Programmers/Evaluation Boards/RF, RFID, Wireless Evaluation Boards | |
| Manufacturer | EBYTE | |
| Packaging | SMD,20.8x14.1mm | |
| Features | Hardware encryption | |
| Transmission Distance | 200m | |
| Antenna Type | IPEX interface | |
| Utilized IC / Part | CC2530 Chip | |
| Sensitivity | -97dBm | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Output Power | 4dBm | |
| Voltage - Supply | - | |
| Interface Type | - | |
| Receive Current | 27mA | |
| Send Current | 28mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 68
68 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.7433 | $ 4.74 |
| 10+ | $ 4.0609 | $ 40.61 |
| 30+ | $ 3.4525 | $ 103.58 |
| 100+ | $ 3.0437 | $ 304.37 |
| 500+ | $ 2.8537 | $ 1426.85 |
| 1,000+ | $ 2.7684 | $ 2768.40 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



