Rubycon 35ZLH220MEFC8X11.5
| Manufacturer | |
| MPN | 35ZLH220MEFC8X11.5 |
| LCSC Part # | C107639 |
| Packaging | Through Hole,D8xL11.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 220uF ±20% 35V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Rubycon | |
| Packaging | Through Hole,D8xL11.5mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| Lifetime | 8000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 220uF | |
| Ripple Current | 472.5mA@120Hz | |
| Pin Spacing | 3.5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Height - Seated (Max) | 11.5mm | |
| Diameter | 8mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 18,680
18,680 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.099 | $ 0.50 |
| 50+ | $ 0.0818 | $ 4.09 |
| 150+ | $ 0.073 | $ 10.95 |
| 500+ | $ 0.0577 | $ 28.85 |
| 2,500+ | $ 0.0551 | $ 137.75 |
| 5,000+ | $ 0.0534 | $ 267.00 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



