VISHAY TFBS4711-TR1
| Manufacturer | |
| MPN | TFBS4711-TR1 |
| LCSC Part # | C102624 |
| Packaging | SMD-6P,3x6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 70uA 1m 2.4V~5.5V SMD-6P,3x6mm IrDA Transceiver Modules RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Sensors, Transducers/IrDA Transceiver Modules | |
| Manufacturer | VISHAY | |
| Packaging | SMD-6P,3x6mm | |
| Standby Current | 70uA | |
| Transmission Distance | 1m | |
| Voltage - Supply | 2.4V~5.5V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.8716 | $ 4.87 |
| 10+ | $ 4.2016 | $ 42.02 |
| 30+ | $ 3.8035 | $ 114.11 |
| 100+ | $ 3.4009 | $ 340.09 |
| 500+ | $ 3.215 | $ 1607.50 |
| 1,000+ | $ 3.132 | $ 3132.00 |
| 2,000+ | $ 3.0936 | $ 6187.20 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |


