Rubycon 10YXJ3300M12.5X20
| Manufacturer | |
| MPN | 10YXJ3300M12.5X20 |
| LCSC Part # | C1595940 |
| Packaging | Through Hole,D12.5xL20mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 3300uF ±20% 10V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Rubycon | |
| Packaging | Through Hole,D12.5xL20mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 10V | |
| Lifetime | 8000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 3300uF | |
| Ripple Current | 1.52A@120Hz | |
| Pin Spacing | 5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | 41mΩ | |
| Height - Seated (Max) | 20mm | |
| Diameter | 12.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2844 | $ 1.42 |
| 50+ | $ 0.229 | $ 11.45 |
| 150+ | $ 0.1976 | $ 29.64 |
| 500+ | $ 0.168 | $ 84.00 |
| 2,500+ | $ 0.1548 | $ 387.00 |
| 5,000+ | $ 0.1469 | $ 734.50 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



