SIMCom Wireless Solutions A7680C-LAAS
| Manufacturer | SIMCom Wireless SolutionsAsian Brands |
| MPN | A7680C-LAAS |
| LCSC Part # | C2981435 |
| Packaging | SMD,17.6x15.7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SMD,17.6x15.7mm RF Transceiver Modules and Modems RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | SIMCom Wireless Solutions | |
| Packaging | SMD,17.6x15.7mm |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The A7680C is an ultra-compact, ultra-thin LTE Cat 1 module designed for the Chinese market, supporting LTE-TDD/LTE-FDD wireless communication standards. The product supports a maximum downlink rate of 10 Mbps and a maximum uplink rate of 5 Mbps. The A7680C adopts the classic LCC+LGA package dimensions from SIMCom's 2G product line, enabling a seamless migration from classic 2G products (SIM800C, SIM868, etc.) to LTE products, greatly facilitating customers' design requirements for compact yet fully-featured terminal products. The A7680C has multiple network protocols built in and supports drivers for various mainstream software operating systems (USB drivers for mainstream versions of Windows, Linux, Android, and other operating systems) as well as a range of software functions. The A7680C also integrates mainstream industrial-standard interfaces with powerful expansion capabilities, including UART, GPIO, and other rich interfaces. It is widely applicable across mainstream IoT application sectors, such as vehicle communication terminals, security terminals, POS, industrial routers, and remote medical terminals.
Features
- Ultra-compact CAT1 module
- Rich hardware interfaces for diverse design requirements
- Compatible with classic 2G products SIM800C and SIM868 series modules
- Rich software features: FOTA, LBS, SSL protocol
Applications
- Automotive communication terminals
- Security terminals
- POS
- Industrial routers
- Telemedicine terminals
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



