Mill-Max Mfg. Corp. 830-40-009-40-028000
| Manufacturer | |
| MPN | 830-40-009-40-028000 |
| LCSC Part # | C5532772 |
| Packaging | SMD,P=2.54mm,Surface Mount,Right Angle |
| Customer # | |
| Description | Pin Header 9 Position 2.54mm Pitch Single Row Surface Mount, Right Angle |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Mill-Max Mfg. Corp. | |
| Packaging | SMD,P=2.54mm,Surface Mount,Right Angle |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 22 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price (Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 17.5497 | $ 17.55 |
198+ | $ 7.0026 | $ 1386.51 |
506+ | $ 6.768 | $ 3424.61 |
990+ | $ 6.6537 | $ 6587.16 |
Standard Packaging 22/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$