XKB Connection X0600HI-08G-LPHF
| Manufacturer | XKB ConnectionAsian Brands |
| MPN | X0600HI-08G-LPHF |
| LCSC Part # | C2880996 |
| Packaging | P=0.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 0.60mm IDC Style Connectors |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Free Hanging, Panel Mount | |
| Manufacturer | XKB Connection | |
| Packaging | P=0.6mm | |
| Number of Positions or Pins | 1x8P | |
| Voltage Rating | 30V | |
| colour | Black | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row spacing | - | |
| working temperature | -25℃~+85℃ | |
| Contact Plating | Gold | |
| Number of PINs Per Row | 8 | |
| Connector Type | IDC Connector | |
| Pitch | 0.6mm | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Mounting Type | Free Hanging | |
| Current Rating | 200mA;300mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 80 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 345
345 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1892 | $ 0.95 |
| 50+ | $ 0.1491 | $ 7.46 |
| 160+ | $ 0.1301 | $ 20.82 |
| 480+ | $ 0.1087 | $ 52.18 |
| 2,480+ | $ 0.0992 | $ 246.02 |
| 4,960+ | $ 0.0934 | $ 463.26 |
Standard Packaging80/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



