HenryTech HJ-RF2516-0.38(2-12)
| Manufacturer | HenryTechAsian Brands |
| MPN | HJ-RF2516-0.38(2-12) |
| LCSC Part # | C18208793 |
| Packaging | Through Hole,D2.5xL1.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Through Hole,D2.5xL1.6mm Coaxial Connector (RF) Contacts RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Coaxial Connectors (RF)/Coaxial Connector (RF) Contacts | |
| Manufacturer | HenryTech | |
| Packaging | Through Hole,D2.5xL1.6mm | |
| Insertion Loss | 0.2dB | |
| SWR | 1.2 | |
| Needle Number | 1 | |
| Operating Temperature | -55℃~+165℃ | |
| Characteristic Impedance | 50Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 87
87 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.5193$ 1.2915 | $ 1.29 |
| 10+ | $ 1.287$ 1.0940 | $ 10.94 |
| 30+ | $ 1.1406$ 0.9696 | $ 29.09 |
| 100+ | $ 0.9898$ 0.8414 | $ 84.14 |
| 500+ | $ 0.9219$ 0.7837 | $ 391.85 |
| 1,000+ | $ 0.8932$ 0.7593 | $ 759.30 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



