BZCN TSD016A05018A
| Manufacturer | BZCNAsian Brands |
| MPN | TSD016A05018A |
| LCSC Part # | C2888597 |
| Packaging | Through Hole,6x6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH TACTILE 180gf TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Tactile Switches | |
| Manufacturer | BZCN | |
| Packaging | Through Hole,6x6mm | |
| Voltage Rating | 12V | |
| Switching Life | - | |
| with Bracket | Without Bracket | |
| Width | 6mm | |
| Installation Method | Through Hole | |
| PressForce | 1.8N | |
| Actuator Style | Round Button | |
| With Lamp | No | |
| Circuit | SPST | |
| Actuator/Cap Color | Black | |
| Length | 6mm | |
| Contact Current | 50mA | |
| Height | 5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 50 |
| Multiple | 50 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 750
750 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 50+ | $ 0.0158 | $ 0.79 |
| 500+ | $ 0.0124 | $ 6.20 |
| 2,000+ | $ 0.0102 | $ 20.40 |
| 5,000+ | $ 0.0091 | $ 45.50 |
| 25,000+ | $ 0.0081 | $ 202.50 |
| 50,000+ | $ 0.0076 | $ 380.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



