Hong Cheng HC-PM254-5.0H-2x5PZ
| Manufacturer |
Hong Cheng
Asian Brands |
| MPN | HC-PM254-5.0H-2x5PZ |
| LCSC Part # | C27985235 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 10POS 2.54mm DUAL ROW TH |
| Description | 3A 10P Through Hole -40℃~+105℃ 5mm 2x5P 2.54mm Top 2 2.54mm Square Hole Through Hole,P=2.54mm Headers, Receptacles, Female Sockets RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Hong Cheng | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 45 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
2,715
2,715
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.1828 $ 0.1737 | $ 0.87 |
50+ | $ 0.1412 $ 0.1342 | $ 6.71 |
135+ | $ 0.1258 $ 0.1196 | $ 16.15 |
495+ | $ 0.1066 $ 0.1013 | $ 50.14 |
2,520+ | $ 0.0981 $ 0.0932 | $ 234.86 |
4,995+ | $ 0.093 $ 0.0884 | $ 441.56 |
Standard Packaging 45/Full
Tube | ||
Better price for more quantity?
$