RUILON 14D471K
| Manufacturer | RUILONAsian Brands |
| MPN | 14D471K |
| LCSC Part # | C8852 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 423V~517V 4.5kA P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | RUILON | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 775V | |
| Energy | 84.6J | |
| Capacitance | 420pF@1kHz | |
| Maximum DC Volts | 385V | |
| Maximum AC Volts | 300V | |
| Varistor Voltage | 423V~517V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 250 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Wide operating voltage (V1mA) range from 18V to 1800V
- Fast responding to transient over-voltage
- Large absorbing transient energy capability
- Low clamping ratio and no following-on current
Applications
AI Translation
- Surge protection in consumer electronics
- Surge protection in industrial electronics
- Relay and electromagnetic valve surge absorption
- Transistor, diode, IC, thyristor or triac semiconductor protection
- Surge protection in electronic home appliances, gas and petroleum appliances
In-Stock: 131,000
131,000 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1467$ 0.1394 | $ 0.70 |
| 50+ | $ 0.1192$ 0.1133 | $ 5.67 |
| 250+ | $ 0.0906$ 0.0861 | $ 21.53 |
| 500+ | $ 0.0789$ 0.0750 | $ 37.50 |
| 2,500+ | $ 0.0749$ 0.0712 | $ 178.00 |
| 5,000+ | $ 0.0721$ 0.0685 | $ 342.50 |
Standard Packaging250/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



