HCTL HC-10.16-5A-05
| Manufacturer |
HCTL
Asian Brands |
| MPN | HC-10.16-5A-05 |
| LCSC Part # | C7543226 |
| Packaging | Through Hole,P=10.16mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HEADER TH 5POS 10.16mm |
| Description | Connector Header 5 position 10.16mm Pitch 60A Through Hole -25℃~+85℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | HCTL | |
| Packaging | Through Hole,P=10.16mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
50
50
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 9.8239 | $ 9.82 |
10+ | $ 8.4409 | $ 84.41 |
50+ | $ 7.5988 | $ 379.94 |
100+ | $ 6.892 | $ 689.20 |
Standard Packaging 50/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$