MAX MX250-3.5-02P-A-GY01-Cu-A
| Manufacturer | MAXAsian Brands |
| MPN | MX250-3.5-02P-A-GY01-Cu-A |
| LCSC Part # | C7467028 |
| Packaging | Through Hole,P=3.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 2POS 3.5mm TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | MAX | |
| Packaging | Through Hole,P=3.5mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 1.5 | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Current Rating | 8A | |
| Number of Positions or Pins | 1x2P | |
| Voltage Rating (Max) | 300V | |
| Color | Gray | |
| Number of Pins | 2P | |
| Wire Gauge - AWG | 16~22 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 2 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 3.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 9,065
9,065 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1036$ 0.0985 | $ 0.49 |
| 50+ | $ 0.082$ 0.0779 | $ 3.90 |
| 150+ | $ 0.0713$ 0.0678 | $ 10.17 |
| 500+ | $ 0.0623$ 0.0592 | $ 29.60 |
| 2,500+ | $ 0.0558$ 0.0531 | $ 132.75 |
| 5,000+ | $ 0.0526$ 0.0500 | $ 250.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



