FTR FTR10D821K
| Manufacturer | FTRAsian Brands |
| MPN | FTR10D821K |
| LCSC Part # | C693522 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 738V~902V 2.5kA P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | FTR | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 1.355kV | |
| Rated Wattage | 400mW | |
| Energy | 85J | |
| Capacitance | - | |
| Maximum DC Volts | 670V | |
| Maximum AC Volts | 510V | |
| Varistor Voltage | 738V~902V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 400 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Fast responding to transient over-voltage
- Large absorbing transient energy capability
- Low clamping ratio and no follow-on current
- Meets MSL level 1, per J-STD-020
- Operating Temperature: -40°C~+105°C or -40°C~+125°C
- Storage Temperature: -40°C~+125°C
- Agency recognition: UL 1449 4th /cUL/TUV/VDE/CQC
Applications
AI Translation
- Power supply, Telecommunication, Smart meter, or PLC protection
- Surge protection in consumer electronics
- Surge protection in industrial electronics
- Surge protection in electronic home appliances, gas and petroleum appliances
- Relay and electromagnetic valve surge absorption
In-Stock: 39,355
39,355 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0745 | $ 0.37 |
| 50+ | $ 0.0588 | $ 2.94 |
| 150+ | $ 0.051 | $ 7.65 |
| 400+ | $ 0.0443 | $ 17.72 |
| 2,400+ | $ 0.0396 | $ 95.04 |
| 4,800+ | $ 0.0372 | $ 178.56 |
Standard Packaging400/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



