Legion SS21-BBAWG-R
| Manufacturer | LegionAsian Brands |
| MPN | SS21-BBAWG-R |
| LCSC Part # | C6775921 |
| Packaging | Through Hole,21x15mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH ROCKER DPST 12A 250V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Rocker Switches | |
| Manufacturer | Legion | |
| Packaging | Through Hole,21x15mm | |
| Voltage Rating (AC) | 250V | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Circuit | Double pole single throw | |
| Actuator Color | Black | |
| Actuator Type | Concave Bend | |
| With Lamp | No | |
| Life | 10000 times | |
| Length | 21mm | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Current Rating | 12A | |
| Switch Height | 13.8mm | |
| Width | 15mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,489
1,489 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.4919$ 0.4674 | $ 0.47 |
| 10+ | $ 0.3865$ 0.3672 | $ 3.67 |
| 30+ | $ 0.3418$ 0.3248 | $ 9.74 |
| 100+ | $ 0.2859$ 0.2717 | $ 27.17 |
| 500+ | $ 0.2587$ 0.2458 | $ 122.90 |
| 1,000+ | $ 0.2428$ 0.2307 | $ 230.70 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



