PULSE W3102
| Manufacturer | |
| MPN | W3102 |
| LCSC Part # | C6604739 |
| Packaging | SMD,7.8x7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 13.56MHz RFID/NFC SMD Antenna |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RFID Antennas | |
| Manufacturer | PULSE | |
| Packaging | SMD,7.8x7mm | |
| Height | 5mm | |
| Length | 7.8mm | |
| Frequency(Center/Band) | 13.56MHz | |
| Width | 7mm | |
| Impedance | 50Ω;80Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Antenna type coil on ferrite cor
- Frequency 13.56MHz
- Inductance 4.7uH
- Read Distance 17mm
- Size 7.8 x 7 x 5 mm
- Fully SMD compatible
- RoHS Compliant
- MSL level 3
Applications
AI Translation
- RFID / NFC systems Pairing, Sharing
In-Stock: 968
968 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.4591 | $ 1.46 |
| 10+ | $ 1.2156 | $ 12.16 |
| 30+ | $ 1.0818 | $ 32.45 |
| 100+ | $ 0.9303 | $ 93.03 |
| 500+ | $ 0.8642 | $ 432.10 |
| 1,000+ | $ 0.8336 | $ 833.60 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517710000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517710000 |
| CAHTS | 8517710000 |
| BRHTS | 85177110 |
| INHTS | 85177100 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517710000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517710000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517710000 |
| BRHTS | 85177110 |
| INHTS | 85177100 |
| MXHTS | 8517.70.99 |

