MXIC MX30LF1GE8AB-TI
| Manufacturer | |
| MPN | MX30LF1GE8AB-TI |
| LCSC Part # | C6121823 |
| Packaging | TFSOP-48-18.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1G-bit NAND Flash Memory |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory/Memory (ICs) | |
| Manufacturer | MXIC | |
| Packaging | TFSOP-48-18.4mm | |
| Memory Size | 1Gbit | |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V | |
| Operating temperature | -40℃~+85℃ | |
| Program / Erase Cycles | 100,000 cycles | |
| Clock Frequency | - | |
| Features | Read buffer function;Software reset function;Bad block management function;ECC error correction function;OTP region write protection and lock function;Hardware write protection function | |
| Data Retention - TDR (Year) | 10 years | |
| Block Erase Time(tBE) | 1ms | |
| Page Programming Time (Tpp) | 20ns | |
| Write Cycle Time(tWC) | - | |
| Standby Supply Current | 50uA | |
| Interface | Parallel |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 96 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- 1G-bit SLC NAND Flash
- Bus: x8
- Page size: (2048 + 64) byte
- Block size: (128K + 4K) byte
- ONFI 1.0 compliant
- Multiplexed Command/Address/Data
- User Redundancy: 64-byte attached to each page
- Fast Read Access
- Latency of array to register: 25us
- Sequential read: 20ns
- Cache Read Support
- Page Program Operation
- Page program time: 300us (typ.)
- Cache Program Support
- Block Erase Operation
- Block erase time: 1ms (typ.)
- Single Voltage Operation: VCC: 2.7 - 3.6V
- Low Power Dissipation
- Max. 30mA Active current (Read/Program/Erase)
- Sleep Mode: 50uA (Max) standby current
- Hardware Data Protection: WP# pin
- Block Protection: PT (Protection) pin: active high at power-on, which protects the entire chip. The pin has an internal weak pull down.
- Temporary protection/un-protection function (enabling by PT pin)
- Solid protection (enabling by PT pin)
- Device Status Indicators: Ready/Busy
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 3.2728 | $ 3.27 |
| 10+ | $ 2.8331 | $ 28.33 |
| 30+ | $ 2.5718 | $ 77.15 |
| 96+ | $ 2.3088 | $ 221.64 |
| 480+ | $ 2.1862 | $ 1049.38 |
| 960+ | $ 2.132 | $ 2046.72 |
Standard Packaging96/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |



