Aimtec AM2S-4805SZ
| Manufacturer | |
| MPN | AM2S-4805SZ |
| LCSC Part # | C5943641 |
| Packaging | SIP,11.7x7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SIP,11.7x7.5mm DC DC Converters RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | Aimtec | |
| Packaging | SIP,11.7x7.5mm | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Iout | 400mA | |
| Vin | 43.2V~52.8V | |
| Vout | 5V | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1kV | |
| Features | Over Current Protection | |
| Conversion Efficiency | 79% | |
| Output Power | 2W |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 40 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Models Single Output
- RoHS Compliant
- Operating Temperature -40°C to +85°C
- 4 Pin SIP Package
- Input / Output Isolation 1000 and 3000VDC
- Ultra Miniature Package
- Pin Compatible With Multiple Manufacturers
- High Efficiency up to 88%
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 19.0913 | $ 19.09 |
| 200+ | $ 7.619 | $ 1523.80 |
| 480+ | $ 7.3644 | $ 3534.91 |
| 1,000+ | $ 7.2386 | $ 7238.60 |
Standard Packaging40/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |

