Cincon Electronics Co. LTD EC1SC12
| Manufacturer | |
| MPN | EC1SC12 |
| LCSC Part # | C5726757 |
| Packaging | DIP,50.8x40.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIP,50.8x40.6mm DC DC Converters RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | Cincon Electronics Co. LTD | |
| Packaging | DIP,50.8x40.6mm | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Iout | 1.67A | |
| Vin | 18V~72V | |
| Vout | 12V | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1.5kV | |
| Conversion Efficiency | 84% | |
| Output Power | 20W |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 7 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- 20W Isolated Output
- 2.0"×1.6" Six-Sided Shield Metal Case
- Efficiency to 84%
- 4:1 Input Range
- Pi Input Filter
- Continuous Short Circuit Protection
- Meets EN55032 Class A, Conducted
- Remote On/Off Control
- UL60950-1 Approval
- Safety Meets IEC/EN/UL 62368-1
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 94.3836 | $ 94.38 |
| 203+ | $ 37.6596 | $ 7644.90 |
| 497+ | $ 36.4012 | $ 18091.40 |
| 1,001+ | $ 35.7798 | $ 35815.58 |
Standard Packaging7/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |

