MOLEX 347290160
| Manufacturer | |
| MPN | 347290160 |
| LCSC Part # | C564530 |
| Packaging | P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HOUSING 16POS 2.54mm DUAL ROW |
| Description | Connector Housing 16 Position 2.54mm Pitch Dual Row |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Rectangular Connector Housings | |
| Manufacturer | MOLEX | |
| Packaging | P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 300 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
497
497
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 0.5 | $ 0.50 |
10+ | $ 0.3981 | $ 3.98 |
30+ | $ 0.3544 | $ 10.63 |
300+ | $ 0.2994 | $ 89.82 |
600+ | $ 0.2751 | $ 165.06 |
900+ | $ 0.2605 | $ 234.45 |
Standard Packaging 300/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$