Reomax STC1300
| Manufacturer | ReomaxAsian Brands |
| MPN | STC1300 |
| LCSC Part # | C5381727 |
| Packaging | D5.2xL20mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 3A D5.2xL20mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | Reomax | |
| Packaging | D5.2xL20mm | |
| Melting I2t | 64 | |
| Interrupt Rating | 100A@250VAC | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Type | Glass Tube Fuse | |
| Current Rating | 3A | |
| Voltage Rating (DC) | 250V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
This product is suitable for overcurrent protection in various electronic device circuits, widely used in lighting equipment, power supplies, adapters, and other applications.
Features
AI Translation
- Lead Pull Strength: 5N for 10±1 Seconds
- Lead Push Strength: 2N for 10±1 Seconds
- Solderability: Wave: 260°C, ≤3s; Soldering Iron: 350±10°C, ≤3s
- Resistance to Soldering Heat: Wave: 260°C, 10s; Soldering Iron: 350°C, 5s
- Operating Temperature Range: -55°C~+125°C
- Storage Conditions: Relative Humidity ≤75%, average shelf life 3 years
Applications
AI Translation
- Lighting equipment
- Power supply equipment
- Adapters
In-Stock: 1,920
1,920 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0552 | $ 0.55 |
| 100+ | $ 0.0428 | $ 4.28 |
| 500+ | $ 0.0379 | $ 18.95 |
| 1,000+ | $ 0.0333 | $ 33.30 |
| 5,000+ | $ 0.0296 | $ 148.00 |
| 10,000+ | $ 0.0277 | $ 277.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



