JUXING MMBT2907A 2F
| Manufacturer | JUXINGAsian Brands |
| MPN | MMBT2907A 2F |
| LCSC Part # | C5365476 |
| Packaging | SOT-23 |
| Customer # | |
| Key Attributes | TRANS PNP 60V 600mA SOT-23 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Transistors/Bipolar (BJT)/Single Bipolar Transistors | |
| Manufacturer | JUXING | |
| Packaging | SOT-23 | |
| Current - Collector Cutoff | 20nA | |
| Transition frequency(fT) | 200MHz | |
| Collector - Emitter Voltage VCEO | 60V | |
| Emitter-Base Voltage VEBO | 5V | |
| DC Current Gain | 100 | |
| Pd - Power Dissipation | 250mW | |
| Number | 1 PNP | |
| type | PNP | |
| Current - Collector(Ic) | 600mA | |
| Operating Temperature | -55℃~+150℃ | |
| Vce Saturation(VCE(sat)) | 1.6V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 50 |
| Multiple | 50 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Epitaxial planar die construction Complementary NPN Type available(MMBT2222A)
In-Stock: 1,550
1,550 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 50+ | $ 0.0157$ 0.0150 | $ 0.75 |
| 500+ | $ 0.0123$ 0.0117 | $ 5.85 |
| 3,000+ | $ 0.0102$ 0.0097 | $ 29.10 |
| 6,000+ | $ 0.0091$ 0.0087 | $ 52.20 |
| 24,000+ | $ 0.0081$ 0.0077 | $ 184.80 |
| 51,000+ | $ 0.0076$ 0.0073 | $ 372.30 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541210000 |
| USHTS | 8541210095 |
| TARIC | 8541210000 |
| CAHTS | 8541210000 |
| BRHTS | 85412199 |
| INHTS | 85412100 |
| MXHTS | 8541.21.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541210000 |
| USHTS | 8541210095 |
| TARIC | 8541210000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541210000 |
| BRHTS | 85412199 |
| INHTS | 85412100 |
| MXHTS | 8541.21.01 |



