Infineon S71KL256SC0BHB000
| Manufacturer | |
| MPN | S71KL256SC0BHB000 |
| LCSC Part # | C5340038 |
| Packaging | FBGA-24(6x8) |
| Customer # | |
| Key Attributes | HyperFlash and HyperRAM Multi-Chip Package |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Office Supplies/Storage Products/Specialized Memory Products | |
| Manufacturer | Infineon | |
| Packaging | FBGA-24(6x8) | |
| Voltage - Supply | 3V | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| RAM architecture | DRAM | |
| Flash architecture | NOR FLASH | |
| Type of memory | 1 FLASH +1 RAM | |
| Memory Size of Flash | 256Mbit | |
| Memory Size of RAM | 64Mbit | |
| Clock Frequency(fc) | 100MHz |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 676 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
For systems needing both Flash and self-refresh DRAM, the HyperBus products family includes MCP devices that combine HyperFlash and HyperRAM in a single package. A HyperBus MCP reduces board space and Printed Circuit Board (PCB) signal routing congestion while also maintaining or improving signal integrity over separately packaged memory configurations. The HyperBus MCP family offers 1.8V/3V interface HyperFlash densities of 512 Mb (64 Mbyte) and 256 Mb (32 Mbyte) in combination with HyperRAM 64 Mb (8 Mbyte).
Features
AI Translation
- HyperFlash and HyperRAM in Multi-Chip Package (MCP)
- 1.8V, 512 Mb HyperFlash and 64 Mbit HyperRAM (S71KS512SC0)
- 3.0V, 512 Mb HyperFlash and 64 Mbit HyperRAM (S71KL512SC0)
- 3.0V, 256 Mb HyperFlash and 64 Mbit HyperRAM (S71KL256SC0)
- FBGA 24-ball, 6x8x1.0 mm package
- HyperBus Interface
- 1.8V I/O, 12 bus signals
- Differential clock (CK/CK#)
- 3.0V I/O, 11 bus signals
- Single ended clock (CK)
- Chip Select (CS#)
- 8-bit data bus (DQ[7:0])
- Read-Write Data Strobe (RWDS)
- Bidirectional Data Strobe/Mask
- Output at the start of all transactions to indicate refresh latency
- Output during read transactions as Read Data Strobe
- Input during write transactions as Write Data Mask (HyperRAM only)
- 1.8V I/O, 12 bus signals
- Optional Signals
- Reset
- INT# output to generate external interrupt
- Busy to Ready Transition
- RSTO# Output to generate system level Power-On Reset (POR)
- User configurable RSTO# Low period
- High Performance
- Double-Data Rate (DDR)
- Two data transfers per clock
- Up to 166-MHz clock rate (333 MB/s) at 1.8V VCC
- Up to 100-MHz clock rate (200 MB/s) at 3.0V VCC
- Double-Data Rate (DDR)
In-Stock: 11
11 In stock, ships now
Discontinued
Once stock is depleted, this item will be marked as "Out of Stock."
Stock Notification
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 19.3482 | $ 19.35 |
| 10+ | $ 18.4388 | $ 184.39 |
| 30+ | $ 16.8631 | $ 505.89 |
| 100+ | $ 15.4902 | $ 1549.02 |
Standard Packaging676/Full Tray | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |



