Mini-Circuits LFCG-3000+
| Manufacturer | |
| MPN | LFCG-3000+ |
| LCSC Part # | C4989784 |
| Packaging | SMD-8P,2x1.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Ceramic low-pass filter, 50Ω, DC to 3000 MHz |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Filters/RF Filters | |
| Manufacturer | Mini-Circuits | |
| Packaging | SMD-8P,2x1.2mm | |
| Impedance | 50Ω | |
| Type of Filter | Low-pass Filter | |
| Cut-Off Frequency | 3GHz | |
| Bandwidth | 0MHz~3000MHz | |
| Attenuation | 50dB | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Insertion Loss | 1.1dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
LFCG - 3000+ is an LTCC low pass filter with a passband from DC to 3000 MHz, supporting a variety of applications. This model provides 1.1 dB typical passband insertion loss and provides a very good stopband rejection due to strategically constructed layout with minimal interaction between components. It handles up to 4.5W RF input power and provides a wide operating temperature range from - 55 to +125℃. Housed in a tiny 0805 ceramic form factor with wraparound terminations, the filter is ideal for dense PCB layouts and with minimal performance variation due to parasitics.
Features
AI Translation
- Low loss, 1.1 dB typical
- High rejection 50 dB typical
- Excellent power handling, 4.5W
- Extremely small size 0805 (2.0 mm x 1.25 mm)
- Temperature stable LTCC construction
Applications
AI Translation
- Harmonic Rejection
- VHF/UHF transmitters / receivers
- Test and measurement
- Telecommunications & broadband wireless applications
In-Stock: 136
136 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.446 | $ 4.45 |
| 10+ | $ 3.7671 | $ 37.67 |
| 30+ | $ 3.3637 | $ 100.91 |
| 100+ | $ 2.957 | $ 295.70 |
| 500+ | $ 2.769 | $ 1384.50 |
| 1,000+ | $ 2.6832 | $ 2683.20 |
Standard Packaging2000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548900001 |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548900001 |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



