Mini-Circuits LFCG-1000+
| Manufacturer | |
| MPN | LFCG-1000+ |
| LCSC Part # | C4989745 |
| Packaging | SMD-8P,2x1.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Ceramic Low Pass Filter, 50Ω, DC to 1000MHz |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Filters/RF Filters | |
| Manufacturer | Mini-Circuits | |
| Packaging | SMD-8P,2x1.2mm | |
| Impedance | 50Ω | |
| Type of Filter | Low-pass Filter | |
| Frequency - Center | 1.37GHz | |
| Cut-Off Frequency | 1.37GHz | |
| Bandwidth | 0MHz~1000MHz | |
| Attenuation | 20dB | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Insertion Loss | 0.8dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
LFCG - 1000+ is an LTCC low pass filter with a passband from DC to 1000 MHz, supporting a variety of applications. This model provides 0.8 dB typical passband insertion loss and provides a very good stopband rejection due to strategically constructed layout with minimal interaction between components. It handles up to 5.5W RF input power and provides a wide operating temperature range from -55℃ to 125℃. Housed in a tiny 0805 ceramic form factor with wraparound terminations, the filter is ideal for dense PCB layouts and with minimal performance variation due to parasitics.
Features
AI Translation
- Low loss, 0.8 dB typical
- High rejection 45 dB typical
- Excellent power handling, 5.5W
- Extremely small size 0805 (2.0mm x 1.25mm)
- Temperature stable LTCC construction
Applications
AI Translation
- Harmonic Rejection
- VHF/UHF transmitters/receivers
- Lab use
In-Stock: 210
210 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.3396 | $ 4.34 |
| 10+ | $ 3.6817 | $ 36.82 |
| 30+ | $ 3.2895 | $ 98.69 |
| 100+ | $ 2.8941 | $ 289.41 |
| 500+ | $ 2.7127 | $ 1356.35 |
| 1,000+ | $ 2.63 | $ 2630.00 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548900001 |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548900001 |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



