Cixi Kefa Elec KF208R-2.5-8P
| Manufacturer | Cixi Kefa ElecAsian Brands |
| MPN | KF208R-2.5-8P |
| LCSC Part # | C49173490 |
| Packaging | Through Hole,P=2.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 8POS 2.5mm TH R/A |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | Cixi Kefa Elec | |
| Packaging | Through Hole,P=2.5mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 0.5 | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Current Rating | 6A | |
| Number of Positions or Pins | 1x8P | |
| Voltage Rating (Max) | 320V | |
| Number of Pins | 8P | |
| Wire Gauge - AWG | 20~24 | |
| Mounting Type | Right Angle | |
| Number of PINs Per Row | 8 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 2.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 10
10 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.4795 | $ 1.48 |
| 10+ | $ 1.2162 | $ 12.16 |
| 50+ | $ 1.0725 | $ 53.63 |
| 100+ | $ 0.9094 | $ 90.94 |
| 500+ | $ 0.8367 | $ 418.35 |
| 1,000+ | $ 0.8044 | $ 804.40 |
Standard Packaging50/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



