Hong Cheng HC-FPC-1.0-30P-CSH25
| Manufacturer | Hong ChengAsian Brands |
| MPN | HC-FPC-1.0-30P-CSH25 |
| LCSC Part # | C49166876 |
| Packaging | SMD,P=1mm,Surface Mount,Right Angle |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN FFC FPC 30POS 1mm TOP CNT SMD R/A |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors/FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Housings | |
| Manufacturer | Hong Cheng | |
| Packaging | SMD,P=1mm,Surface Mount,Right Angle | |
| Locking Feature | Slide Lock | |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | |
| Number of Contacts | 30P | |
| Pitch | 1mm | |
| Contact Type | Top Contact | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| FFC, FCB Thickness | 0.3mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,485
1,485 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.163$ 0.1549 | $ 0.77 |
| 50+ | $ 0.1291$ 0.1227 | $ 6.14 |
| 150+ | $ 0.1146$ 0.1089 | $ 16.34 |
| 1,500+ | $ 0.0965$ 0.0917 | $ 137.55 |
| 3,000+ | $ 0.0884$ 0.0840 | $ 252.00 |
| 4,500+ | $ 0.0836$ 0.0795 | $ 357.75 |
Standard Packaging1500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



