MINTRON MTBA1-D070640
| Manufacturer |
MINTRON
Asian Brands |
| MPN | MTBA1-D070640 |
| LCSC Part # | C48983931 |
| Packaging | Through Hole,P=1.27mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 7POS 1.27mm SINGLE ROW TH |
| Description | -40℃~+105℃ 7P 1.27mm 1A 1x7P Through Hole Top 1 Round Hole Through Hole,P=1.27mm FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors/FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies | |
| Manufacturer | MINTRON | |
| Packaging | Through Hole,P=1.27mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 136 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
181
181
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 0.5278 | $ 0.53 |
10+ | $ 0.4173 | $ 4.17 |
30+ | $ 0.3713 | $ 11.14 |
100+ | $ 0.3115 | $ 31.15 |
500+ | $ 0.2854 | $ 142.70 |
1,000+ | $ 0.27 | $ 270.00 |
Standard Packaging 136/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$