MACOM MEST2G-150-10-CM32
| Manufacturer | |
| MPN | MEST2G-150-10-CM32 |
| LCSC Part # | C4467919 |
| Packaging | SMD,3.6x3.1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE STANDARD 500V 500mA |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/RF Diodes | |
| Manufacturer | MACOM | |
| Packaging | SMD,3.6x3.1mm | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | - | |
| Current - Rectified | 500mA | |
| Diode Configuration | Standalone | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 250nA@100V | |
| Operating Junction Temperature Range | -40℃~+175℃ | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 900mV@100mA | |
| DC Reverse Voltage(Vr) | 500V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The MEST2G-150-10-CM32 is a thermal to ground series diode switch element (EST2G) in an Aluminum Nitride package. This part is designed for a reliable high power switch application up to 150 watts. Usable up to 2.0 GHz.
Features
AI Translation
- High Power Handling 150 W @ 1.5 GHz or less
- Low Insertion Loss: 0.15 dB @ 1.0 GHz, 0.20 dB @ 2.0 GHz
- Medium Isolation: 10 dB @ 1.0 GHz
- RoHS* Compliant
In-Stock: 48
48 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 55.521 | $ 55.52 |
| 30+ | $ 53.6064 | $ 1608.19 |
Standard Packaging100/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |

