TLC Electronic WSFB1514
| Manufacturer | TLC ElectronicAsian Brands |
| MPN | WSFB1514 |
| LCSC Part # | C42463217 |
| Packaging | SMD-3P,4x3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FUSE BRD MNT 15A SMD |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | TLC Electronic | |
| Packaging | SMD-3P,4x3mm | |
| Interrupt Rating | 50A@36VDC | |
| Operating Temperature | -10℃~+65℃ | |
| Type | Surface Mount Fuse | |
| Current Rating | 15A | |
| Voltage Rating (DC) | 36V;14V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 5000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
WSFB Series is a three terminals surface mountable battery protector that can protect against both overcurrent and overcharging. It comprises a fuse element to ensure stable operation under normal electrical current and to cut off the current when overcurrent occurs. It also comprises a resistive heating element that could be used in combination with a voltage detecting means, such as IC and FET. When overvoltage is detected, it will generate heat to blow the fuse to achieve overvoltage protection.
Features
AI Translation
- Halogen Free
- Protection for both overcurrent and overcharging
- Surface Mount
- Fast response
In-Stock: 4,216
4,216 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5164 | $ 0.52 |
| 10+ | $ 0.4622 | $ 4.62 |
| 30+ | $ 0.4351 | $ 13.05 |
| 100+ | $ 0.408 | $ 40.80 |
| 500+ | $ 0.3921 | $ 196.05 |
| 1,000+ | $ 0.3841 | $ 384.10 |
Standard Packaging5000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |



