BOURNS SF-2410FP0315T-2
| Manufacturer | |
| MPN | SF-2410FP0315T-2 |
| LCSC Part # | C3160395 |
| Packaging | SMD,6.1x2.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 50A 315mA SMD,6.1x2.6mm Fuses RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Fuses | |
| Manufacturer | BOURNS | |
| Packaging | SMD,6.1x2.6mm | |
| Interrupt Rating | 50A | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Type | - | |
| Current Rating | 315mA | |
| Voltage Rating (DC) | 125V;125V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Single blow fuse for overcurrent protection
- EIA 2410 (6125 metric) footprint
- Ceramic tube design for fast acting precision fusing speed applications
- UL 248-14 compliant
- Surface mount packaging for automated assembly
- RoHS compliant and halogen free
Applications
AI Translation
- Notebooks
- PC Servers
- LCD Monitors
- Power Supplies
- LCD Backlight Inverters
- Game Consoles
- POE, POE+
- White Goods
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.3096 | $ 1.31 |
| 200+ | $ 0.5074 | $ 101.48 |
| 500+ | $ 0.49 | $ 245.00 |
| 1,000+ | $ 0.4804 | $ 480.40 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |

