MXIC MX52LM08A11XVI
| Manufacturer | |
| MPN | MX52LM08A11XVI |
| LCSC Part # | C31156604 |
| Packaging | BGA-153 |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2G/4G/8G-byte e·MMC Memory |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory/Memory (ICs) | |
| Manufacturer | MXIC | |
| Packaging | BGA-153 | |
| Memory Size | 8GB | |
| Operating temperature | -40℃~+85℃ | |
| Reading Speed in Sequence | 130MB/S | |
| Writing Speed in Sequence | 50MB/S | |
| Features | Bad block management function;Hardware reset function;Secure write protection function;Secure erase function | |
| configuration | MLC | |
| NAND Stand-By Current | - | |
| Controller Stand-By Current | - | |
| NAND Operating Voltage (VCCF) | 2.7V~3.6V | |
| Interface | eMMC 5.1 | |
| Controller Operating Voltage (VCCQ) | 1.7V~1.95V;2.7V~3.6V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Macronix e•MMC™ product family is an embedded flash memory which is fully compatible with the JEDEC e•MMC™ 5.1 standard. It is a managed flash solution for a variety of electronic devices such as smartphones, tablets, digital TVs, set-top boxes and network devices. The e•MMC™ product integrates the Macronix MLC NAND device and controller chip as a multi-chip module, with a standard interface protocol to the host system.
Features
AI Translation
- e•MMC™ Ver. 5.1 compatible. Detailed description is referenced by JEDEC Standard
- Supports features of e•MMC™ 5.1 which are defined in JEDEC Standard
- Packed command, Cache, Discard, Sanitize, Power Off Notification, Data Tag, Partition types, Context ID, Real Time Clock, Dynamic Device Capacity, HS200/400
- Non-supported Features : Large Sector Size (4KB)
- Additional features of e•MMC™ 5.1: Field Firmware Update, Device Health Report, Sleep Notification, Production State Awareness, Secure Write Protection & Command Queuing
- Fully backward compatible with previous MultiMediaCard system specification
- Data bus width : 1bit (Default), 4bit and 8bit
- MMC I/F Clock Frequency: 0 to 200MHz
- MMC I/F Boot Frequency: 0 to 52MHz
- Operating Voltage Range:
- VCC: 2.7 to 3.6V
- VCCQ: 2.7 to 3.6V/1.7 to 1.95V
- Operating Temperature Range: Industrial grade: -40°C to +85°C
- Storage Temperature Range: -55°C to +85°C
- Package: 153-FBGA (11.5mmx13mm, 11mmx10mm)
- All packaged devices are RoHS Compliant and Halogen-free
Applications
AI Translation
- smartphones
- tablets
- digital TVs
- set-top boxes
- network devices
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 17.7572 | $ 17.76 |
| 30+ | $ 16.8069 | $ 504.21 |
Standard Packaging2000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B1A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |

