Legion SS11-BBIWJ-R30-R
| Manufacturer | LegionAsian Brands |
| MPN | SS11-BBIWJ-R30-R |
| LCSC Part # | C309071 |
| Packaging | Through Hole,21x15mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH ROCKER SPDT 12A 250V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Rocker Switches | |
| Manufacturer | Legion | |
| Packaging | Through Hole,21x15mm | |
| Voltage Rating (AC) | 250V | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Circuit | SPDT | |
| Actuator Color | Black | |
| Actuator Type | Concave Bend | |
| With Lamp | No | |
| Actuator Identifier | - O | |
| Length | 21mm | |
| Life | 10000 times | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Current Rating | 12A | |
| Width | 15mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 80 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,051
1,051 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.4083$ 0.3879 | $ 0.39 |
| 10+ | $ 0.3624$ 0.3443 | $ 3.44 |
| 30+ | $ 0.3419$ 0.3249 | $ 9.75 |
| 80+ | $ 0.3165$ 0.3007 | $ 24.06 |
| 480+ | $ 0.2801$ 0.2661 | $ 127.73 |
| 960+ | $ 0.2722$ 0.2586 | $ 248.26 |
Standard Packaging80/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



