Suntek SK3700S_H
| Manufacturer | SuntekAsian Brands |
| MPN | SK3700S_H |
| LCSC Part # | C2986212 |
| Packaging | SMD-5P,1.1x0.9mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | High-Performance 2.4-2.5GHz Wi-Fi/4G SAW Bandpass Filter |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Filters/SAW Filters | |
| Manufacturer | Suntek | |
| Packaging | SMD-5P,1.1x0.9mm | |
| Operating Temperature | -35℃~+85℃ | |
| Frequency - Center | - | |
| Attenuation | 10dB | |
| Insertion Loss | 2.8dB | |
| impedance | 50Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 5000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
SK3700S_H is a high-performance Surface Acoustic Wave (SAW) Bandpass filter optimized for coexistence between cellular 4G/LTE-TDD Band B40, B41, LTE-FDD Band B7, and Wi-Fi/ Bluetooth applications operating in the range of 2.4-2.5 GHz license-free ISM band. It is designed to provide both low insertion loss in the Wi-Fi/BT Band and high rejection in the cellular Bands, in order to enable simultaneous operation of Wi-Fi/BT and 4G/LTE within the same device, such as smartphones. SK3700S_H uses advanced Chip Scale Package (CSP) technology and is housed in an industry-standard, 5-pin 1.1mmx0.9mm package with a low profile of 0.6mm max.
Features
AI Translation
- Low Insertion Loss: 1.9dB at Mid-Band High Rejection in B40/B41/B7
- Small Footprint: 0.325±0.03mm x 0.25±0.03mm. Package size 1.1±0.05mm x 0.9±0.05mm
- Electrostatic Sensitive Device(ESD)
- Package height 0.6mm max.
- Single-Ended Operation
- RoHS Compliant
Applications
AI Translation
- Smartphones
- Wi-Fi APs, Routers, Home Gateways
- Portable Hotspots
- Smart Meters
- Bluetooth/BLE Devices
- Lot Devices in 2.4-2.5GHz ISM Band
In-Stock: 255
255 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1252 | $ 0.63 |
| 50+ | $ 0.1224 | $ 6.12 |
| 150+ | $ 0.1206 | $ 18.09 |
| 500+ | $ 0.1187 | $ 59.35 |
Standard Packaging5000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8548000001 |
| USHTS | 8548000000 |
| TARIC | 8548009099 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8548000000 |
| BRHTS | 85480010 |
| INHTS | 85480000 |
| MXHTS | 8548.10.01 |



