VISHAY MSS1P4-M3/89A
| Manufacturer | |
| MPN | MSS1P4-M3/89A |
| LCSC Part # | C2980309 |
| Packaging | MicroSMP |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE SCHOTTKY 40V MicroSMP |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Single Diodes | |
| Manufacturer | VISHAY | |
| Packaging | MicroSMP | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 480mV@1A | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 200uA@40V | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | 25A | |
| Current - Rectified | 1A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 4500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 23,790
23,790 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0597 | $ 0.60 |
| 100+ | $ 0.0476 | $ 4.76 |
| 300+ | $ 0.0415 | $ 12.45 |
| 1,000+ | $ 0.037 | $ 37.00 |
| 4,500+ | $ 0.0309 | $ 139.05 |
| 9,000+ | $ 0.0291 | $ 261.90 |
Standard Packaging4500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



