XFCN IC254V-12-10-1000A
| Manufacturer | XFCNAsian Brands |
| MPN | IC254V-12-10-1000A |
| LCSC Part # | C2979984 |
| Packaging | DIP-10 |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.54mm IC Socket Connectors |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Sockets for ICs, Transistors/IC Sockets | |
| Manufacturer | XFCN | |
| Packaging | DIP-10 | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Number of Positions | 10P | |
| Adaptation Package Type | DIP | |
| Circular Holes/Square Holes | Round Hole | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Row Spacing | 7.62mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 6 |
| Multiple | 6 |
| Standard Packaging | 48 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 6+ | $ 0.3455$ 0.1382 | $ 0.83 |
| 60+ | $ 0.2621$ 0.1049 | $ 6.29 |
| 180+ | $ 0.2302$ 0.0921 | $ 16.58 |
| 600+ | $ 0.1903$ 0.0762 | $ 45.72 |
| 3,000+ | $ 0.1726$ 0.0691 | $ 207.30 |
| 6,000+ | $ 0.1619$ 0.0648 | $ 388.80 |
Standard Packaging48/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



