VISHAY MSS1P6-M3/89A
| Manufacturer | |
| MPN | MSS1P6-M3/89A |
| LCSC Part # | C2927415 |
| Packaging | MicroSMP(DO-219AD) |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE SCHOTTKY 60V MicroSMP(DO-219AD) |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Single Diodes | |
| Manufacturer | VISHAY | |
| Packaging | MicroSMP(DO-219AD) | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 680mV@1A | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 150uA@60V | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | 25A | |
| Current - Rectified | 1A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 4500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Very low profile - typical height of 0.65mm
- Ideal for automated placement
- Low forward voltage drop, low power losses
- High efficiency
- Meets MSL level 1, per J-STD-020, LE maximum peak of 260℃
- AEC-Q101 qualified available
- Automotive ordering code: base P/NHM3
- Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Applications
AI Translation
- For use in low voltage high frequency inverters, freewheeling, DC/DC converters, and polarity protection applications.
In-Stock: 9,400
9,400 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0697 | $ 0.70 |
| 100+ | $ 0.0559 | $ 5.59 |
| 300+ | $ 0.049 | $ 14.70 |
| 1,000+ | $ 0.0431 | $ 43.10 |
| 4,500+ | $ 0.0389 | $ 175.05 |
| 9,000+ | $ 0.0369 | $ 332.10 |
Standard Packaging4500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



