XKB Connection X0600HI-10G-LPHF
| Manufacturer | XKB ConnectionAsian Brands |
| MPN | X0600HI-10G-LPHF |
| LCSC Part # | C2880997 |
| Packaging | P=0.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 0.60mm IDC Style Connectors |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Free Hanging, Panel Mount | |
| Manufacturer | XKB Connection | |
| Packaging | P=0.6mm | |
| Number of Positions or Pins | 1x10P | |
| Voltage Rating | 30V | |
| colour | Black | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row spacing | - | |
| working temperature | -25℃~+85℃ | |
| Contact Plating | Gold | |
| Connector Type | IDC Connector | |
| Number of PINs Per Row | 10 | |
| Pitch | 0.6mm | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Mounting Type | Free Hanging | |
| Current Rating | 200mA;300mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 6 |
| Multiple | 6 |
| Standard Packaging | 66 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 6+ | $ 0.1438 | $ 0.86 |
| 60+ | $ 0.1129 | $ 6.77 |
| 198+ | $ 0.0997 | $ 19.74 |
| 594+ | $ 0.0832 | $ 49.42 |
| 2,970+ | $ 0.0758 | $ 225.13 |
| 6,006+ | $ 0.0714 | $ 428.83 |
Standard Packaging66/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



