SparkFun Electronics PRT-14417
| Manufacturer | |
| Mfr. Part # | PRT-14417 |
| LCSC Part # | C2859067 |
| Package | SMD,P=1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1.0mm pitch/Disconnectable Crimp style connectors |
| Description | 1 4P -25℃~+85℃ 1mm 4 1A 50V 1x4P SMD,P=1mm Headers, Male Pins RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | Minimum Order One Piece |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | Select All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | SparkFun Electronics | |
| Package | SMD,P=1mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a wide range of affordable custom cable solutions designed to meet diverse needs in electronics and electrical applications. Our cables comply with RoHS and UL standards, ensuring high quality and reliability. With extensive connectors in stock, we provide flexible service with no minimum order requirements, fast quotes, and short lead times—making your ordering process easy and efficient.
Learn more.
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty. | Unit Price (Reference Only) | Ext. Price |
|---|---|---|
1+ | $ 1.6127 | $ 1.61 |
10+ | $ 1.3694 | $ 13.69 |
30+ | $ 1.218 | $ 36.54 |
100+ | $ 1.0619 | $ 106.19 |
500+ | $ 0.9915 | $ 495.75 |
1,000+ | $ 0.9609 | $ 960.90 |
Standard Packaging 1/Full
Tray | ||
Better price for more quantity?
$