BC JQX-15F/012-1H6(40A)
| Manufacturer | BCAsian Brands |
| MPN | JQX-15F/012-1H6(40A) |
| LCSC Part # | C2856219 |
| Packaging | Through Hole,32.6x27.7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | RELAY POWER 40A 12V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Power Relays | |
| Manufacturer | BC | |
| Packaging | Through Hole,32.6x27.7mm | |
| Switching Current(Max) | 40A | |
| Release Time | 10ms | |
| Operate Time | 15ms | |
| Contact Rating | 40A@220VAC | |
| Contact Resistance | 100mΩ | |
| Length | 32.6mm | |
| Coil Rated Power | 900mW | |
| Switching Voltage(Max) | 220V@AC | |
| Width | 27.7mm | |
| Coil Voltage | 12V | |
| Operating Temperature | -55℃~+85℃ | |
| Coil Resistance | 155Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 28
28 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.4921 | $ 1.49 |
| 10+ | $ 1.2386 | $ 12.39 |
| 50+ | $ 1.1095 | $ 55.48 |
| 100+ | $ 0.9512 | $ 95.12 |
| 500+ | $ 0.8806 | $ 440.30 |
| 1,000+ | $ 0.8483 | $ 848.30 |
Standard Packaging50/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



