KNSCHA 103EC009
| Manufacturer | KNSCHAAsian Brands |
| MPN | 103EC009 |
| LCSC Part # | C2831778 |
| Packaging | Through Hole,D5xL7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 100uF ±20% 16V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | KNSCHA | |
| Packaging | Through Hole,D5xL7mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| Lifetime | 2000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 100uF | |
| Ripple Current | 129mA@120Hz | |
| Pin Spacing | 2mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 7mm | |
| Diameter | 5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 50 |
| Multiple | 50 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 5,500
5,500 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 50+ | $ 0.0195$ 0.0176 | $ 0.88 |
| 500+ | $ 0.0155$ 0.0140 | $ 7.00 |
| 2,000+ | $ 0.0133$ 0.0120 | $ 24.00 |
| 5,000+ | $ 0.0119$ 0.0108 | $ 54.00 |
| 20,000+ | $ 0.0108$ 0.0098 | $ 196.00 |
| 40,000+ | $ 0.0101$ 0.0091 | $ 364.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



