Liansheng FH-00305
| Manufacturer |
Liansheng
Asian Brands |
| MPN | FH-00305 |
| LCSC Part # | C2685108 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 2POS 2.54mm SINGLE ROW TH |
| Description | -40℃~+105℃ Through Hole 2P 3A 1.9mm 1x2P 2.54mm Top 1 Round Hole Through Hole,P=2.54mm Headers, Receptacles, Female Sockets RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Liansheng | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
1,020
1,020
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.1866 | $ 0.93 |
50+ | $ 0.1476 | $ 7.38 |
150+ | $ 0.1309 | $ 19.64 |
500+ | $ 0.1101 | $ 55.05 |
2,000+ | $ 0.0922 | $ 184.40 |
4,000+ | $ 0.0867 | $ 346.80 |
Standard Packaging 2000/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$