MICROCHIP LC13A
| Manufacturer | |
| MPN | LC13A |
| LCSC Part # | C2633604 |
| Packaging | DO-13(DO-202AA) |
| Customer # | |
| Key Attributes | 21.5VC Clamp 70A Ipp TVS DIODE DO-13(DO-202AA) |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Transient Voltage Suppressors (TVS)/TVS Diodes | |
| Manufacturer | MICROCHIP | |
| Packaging | DO-13(DO-202AA) | |
| Clamping Voltage | 21.5V | |
| Operating Temperature | -65℃~+175℃ | |
| Peak Pulse Current (Ipp) | 70A | |
| Peak Pulse Power Dissipation (Ppp) | 1.5kW | |
| Voltage - Breakdown | 14.4V | |
| type | TVS | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 5uA | |
| Polarity | Unidirectional | |
| Reverse Stand-Off Voltage (Vrwm) | 13V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
This hermetically sealed Transient Voltage Suppressor (TVS) product family includes a rectifier diode element in series and in the opposite direction. This allows it to present a very low (<100 pF) capacitance to the system it is protecting. The low capacitance of these devices makes them particularly useful for protecting lines carrying high frequency signals. They are also useful in protecting from the secondary effects of lightning in airborne avionics per IEC61000 - 4 - 5, RTCA/DO - 160G, and ARINC 429. If bidirectional transient capability is required, two of these low capacitance TVS devices may be used in parallel in opposite directions (anti - parallel) for complete ac protection.
Features
AI Translation
- Unidirectional low - capacitance TVS series for flexible thru - hole mounting.
- For bidirectional applications, use two in anti - parallel.
- Suppresses transients up to 1500 watts @ 10/1,000 μs.
- Clamps transients in less than 100 pico seconds (theoretical for unidirectional).
- Working voltage (VWM) range 6.5 V to 170 V.
- 5% and 10% tolerance versions available.
- Hermetic sealed DO - 13 metal package. Screening options available in reference to MIL - PRF - 19500. RoHS compliant versions available.
Applications
AI Translation
- Protection from switching transients and induced RFI.
- Low capacitance for data line protection up to 1 MHz. Protection for fast data rate lines in aircraft up to: - RTCA/DO - 160G Level 5 Waveform 4 and Level 2 Waveform 5A (up to bit rates of 100 kb/s)
- ESD & EFT protection per IEC 61000 - 4 - 2 and - 4 - 4.
- Secondary lightning protection per IEC61000 - 4 - 5 with 42 ohms source impedance: Class 1: LC6.5 to LC170A Class 2: LC6.5 to LC150A Class 3: LC6.5 to LC70A Class 4: LC6.5 to LC36A Secondary lightning protection per IEC61000 - 4 - 5 with 12 ohms source impedance: Class 1 : LC6.5 to LC90A Class 2: LC6.5 to LC45A Class 3: LC6.5 to LC22A Class 4: LC6.5 to LC11A Secondary lightning protection per IEC61000 - 4 - 5 with 2 ohms source impedance: Class 2: LC6.5 to LC20A Class 3: LC6.5 to LC10A
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 44.3975 | $ 44.40 |
| 200+ | $ 17.1826 | $ 3436.52 |
| 500+ | $ 16.5777 | $ 8288.85 |
| 1,000+ | $ 16.2799 | $ 16279.90 |
Standard Packaging1/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |

