Joint Tech Elec F1003WR-S-08PNLNG1GB0R
| Manufacturer |
Joint Tech Elec
Asian Brands |
| MPN | F1003WR-S-08PNLNG1GB0R |
| LCSC Part # | C247790 |
| Packaging | SMD,P=1mm,Surface Mount,Right Angle |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN FFC FPC 8POS 1mm BOTTOM CNT SMD R/A |
| Description | FFC/FPC Connector 8 Position 1mm Pitch Bottom Contact Surface Mount, Right Angle |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors/FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies | |
| Manufacturer | Joint Tech Elec | |
| Packaging | SMD,P=1mm,Surface Mount,Right Angle |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1500 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
2,808
2,808
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 0.619 | $ 0.62 |
10+ | $ 0.4998 | $ 5.00 |
30+ | $ 0.4401 | $ 13.20 |
100+ | $ 0.3821 | $ 38.21 |
500+ | $ 0.3466 | $ 173.30 |
1,500+ | $ 0.3289 | $ 493.35 |
3,000+ | $ 0.3241 | $ 972.30 |
4,500+ | $ 0.3208 | $ 1443.60 |
Standard Packaging 1500/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$