Hong Cheng HC-PM254-8.5H-2x20PW
| Manufacturer |
Hong Cheng
Asian Brands |
| MPN | HC-PM254-8.5H-2x20PW |
| LCSC Part # | C22373943 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 40POS 2.54mm DUAL ROW TH R/A |
| Description | Female Header 40 Position 2.54mm Pitch Dual Row Through Hole, Right Angle -40℃~+105℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Hong Cheng | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 11 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
1,827
1,827
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 0.4595 $ 0.4366 | $ 0.44 |
10+ | $ 0.3622 $ 0.3441 | $ 3.44 |
33+ | $ 0.3207 $ 0.3047 | $ 10.06 |
99+ | $ 0.2681 $ 0.2547 | $ 25.22 |
495+ | $ 0.2457 $ 0.2335 | $ 115.58 |
1,001+ | $ 0.2314 $ 0.2199 | $ 220.12 |
Standard Packaging 11/Full
Tube | ||
Better price for more quantity?
$